Школа у Крушчици

Матична школа

Прво школско звоно у Крушчици огласило се давне 1922. године. У згради крушчичке општине, на месту званом Бјеловац, почела је са радом основна школа. Ђаци су наставу похађали ту све до школске 1928/1929. године када је школа премештена у данашњи центар села, у кућу Добросава Перовића. Садашња школска зграда саграђена је 1929. године. У то време је то била једна од најсавременијих и најлепших школских зграда у ариљском срезу. Крушчичани су ову зграду добили захваљујући великом добротвору Сави Савићу, познатом београдском привреднику, банкару и трговцу, родом из овог места.

Биста Саве Савића
Школа 1929.
Изглед школе данас

Желећи да се људи из овог краја описмене и стекну основно образовање Сава је купио земљиште и саградио школу, као поклон завичају. Школска зграда је дограђена 1968. године и у њој ђаци и данас похађају наставу. Зграда је у последњих десетак година потпуно реконструисана.
   Ученицима су на располагању уређене учионице са информатичком опремом, велика и мала спортска сала, богато опремљена библиотека, трпезарија, асфалтни спортски терени ...